Kredyt hipoteczny krok po kroku

W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego musimy wiedzieć o tym, że zarówno definicja jak i sama nazwa kredytu wskazuje na zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości jednak zgodnie z prawem bankowym nie jest to jedyna forma gwarancji, jaką wymaga od nas bank. Bank udzielając nam takie zobowiązanie wymaga także przedstawienia możliwości spłaty kredytu w przyszłości – zarówno dalszej, jak i bliższej. Konieczne będzie zatem przedstawienie celu finansowania. Jeśli zgodnie z celem kredytowania, za otrzymane pieniądze chcemy zakupić nieruchomość, bank tym samym będzie wymagał od nas przedstawienia lokalu, którym jesteśmy zainteresowani, a także dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie i pozostałe rodzaje zabezpieczenia.

Kredyt hipoteczny – dokumenty, które musimy przygotować

Jeżeli nosimy się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego, musimy przygotować oraz wypełnić wiele różnych dokumentów. Najważniejszy jest tutaj wniosek ponieważ to od niego rozpoczyna się cała procedura. To jak wygląda wniosek akie dane musimy wypełnić oraz jakie dokumenty przygotować zależy od konkretnego banku, jednak jego wypełnienie nie powinno być problematyczne i nie zajmie nam dużo czasu. Większe kłopoty mogą jednak sprawić pozostałe dokumenty, które będziemy musieli zgromadzić aby otrzymać kredyt.

Starając się o kredyt hipoteczny, musimy przedstawić w wybranym przez nas banku dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości ze zdjęciem. Kolejnym istotnym dokumentem są dokumenty potwierdzające naszą sytuację finansową. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę może to być: oświadczenie o dochodach, zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę, umowa o pracę bądź świadectwo pracy, w niektórych przypadkach bank może wymagać od nas również deklaracji pracodawcy o chęci przedłużenia umowy o pracę.

Jeżeli ubiegamy się o kredyt hipoteczny, a jesteśmy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych, musimy złożyć w banku następujące dokumenty: oświadczenie o dochodach, umowy za okres ostatniego roku, a także deklarację PIT za ostatni rok podatkowy.

Szansę na kredyt hipoteczny mają również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, musimy wówczas złożyć w banku takie dokumenty jak: NIP i REGON, CeiDG lub KRS, a także zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS-u o niezaleganiu z opłatami oraz deklaracja PIT za poprzedni rok podatkowy, a także dokumenty księgowe lub ewidencje faktur.

Jeżeli posiadamy jeszcze inne źródła dochodów również powinniśmy dołączyć takie dokumenty. Zwiększą one możliwość otrzymania kredytu hipotecznego, a także mogą stanowić kartę przetargową przy negocjacjach z bankiem.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

O kredyt hipoteczny staramy się zazwyczaj na etapie kupna domu bądź mieszkania, wybudowania domu czy jego remontu. W przypadku kredytów hipotecznych do wniosku musimy dołączyć również dokumenty dotyczące nieruchomości której hipoteka zostanie obciążona. A zatem przy zakupie domu czy mieszkania z rynku pierwotnego musimy zgromadzić takie dokumenty jak: umowa przedwstępna z deweloperem, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego, odpis z księgi wieczystej oraz wypis i wyrys z ewidencji gruntów, a także pozwolenie na budowę, KRS i pełnomocnictwo osoby reprezentującej dewelopera,

Jeżeli chodzi o kupno nieruchomości z rynku wtórnego, aby otrzymać kredyt hipoteczny musimy przygotować następujące dokumenty: umowę przedwstępną ze sprzedawcą, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego, księgę wieczystą oraz dokumenty potwierdzające prawo do sprzedaży dla sprzedawcy oraz wycenę bankową nieruchomości.

Kredyt gotówkowy na wyposażenie lokalu mieszkalnego – co wziąć pod uwagę?

Przedsięwzięcia związane z wyposażeniem domu, czy też mieszkania często wymagają sporych nakładów finansowych. Zakup odpowiednich sprzętów, a także mebli to nieraz dość duży wydatek, dlatego też niejednokrotnie osoby zainteresowane tego typu zakupami poszukują dodatkowych źródeł finansowania. Ciekawym rozwiązaniem w wielu przypadkach mogą się tutaj okazać kredyty gotówkowe. Ważne jest jednak, aby konkretnie ustalić swoje potrzeby oraz zrobić rozeznanie zarówno na rynku, jak i w obrębie własnej sytuacji finansowej.

Ustalenie indywidualnych potrzeb oraz niezbędnego budżetu

Nie ulega wątpliwości, że poszukiwanie propozycji dotyczących kredytów gotówkowych wymaga od nas świadomości tego, ile środków finansowych potrzebujemy. Wbrew pozorom ustalenie tego nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać – w przypadku dobierania wyposażenia do swojego mieszkania lub domu istnieje bowiem mnóstwo rozmaitych wariantów i kompozycji, które mogą niejednokrotnie znacząco różnić się między sobą cenowo. Dlatego właśnie jeszcze przed przystąpieniem do poszukiwań ofert należy skrupulatnie odnotować, jakie konkretnie produkty chcielibyśmy kupić oraz ile one kosztują. Trzeba trzymać się zdrowego rozsądku – nie chodzi o to, aby nabyć wszystko, na co tylko ma się ochotę bez względu na aspekty praktyczne. Celem jest bowiem przecież urządzenie swojego lokalu w atrakcyjny wizualnie oraz funkcjonalnie sposób.

Przegląd i analiza dostępnych ofert

Gdy już wyznaczy się budżet niezbędny do realizacji całościowego przedsięwzięcia, można przystąpić do poszukiwań dodatkowych źródeł finansowania. Kredyty gotówkowe występują w naprawdę różnorodnych konfiguracjach, dlatego też trzeba wnikliwie przeglądać dostępne propozycje oraz dokładnie analizować je w kontekście całokształtu umowy, jak również w odniesieniu do naszych indywidualnych możliwości finansowych. Wpływają bowiem one bezpośrednio na spłatę zobowiązań, która powinna być terminowa oraz opiewać na ustalone umownie z bankiem kwoty. Dlatego niezbędne jest odpowiedzialne zarządzanie budżetem.

Zakup wyposażenia do mieszkania lub domu to bardzo praktyczne zastosowanie kredytów gotówkowych, które cieszy się sporą popularnością. Bez wątpienia bowiem lokal, w którym się mieszka, powinien być odpowiednio urządzony. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej kredytu gotówkowego trzeba spojrzeć na sprawę w sposób kompleksowy – należy dać sobie czas na przejście poszczególnych etapów procesu decyzyjnego oraz działań związanych z planowaniem całościowego przedsięwzięcia.

 

back to top