Czy wakacje kredytowe w kredycie hipotecznym to dobry pomysł?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe dochodzące spokojnie do 20-30 lat po przedstawieniu średniej zdolności kredytowej. W tym czasie przy spłacie może pojawić się wiele problemów. Wakacje kredytowe to standardowa opcja występująca w bankach detalicznych do ochrony interesów kredytobiorcy. Czy warto jednak korzystać z takiego narzędzia i czy przypadkiem nie wiąże się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami?

Jak można rozumieć wakacje kredytowe?

Banki zgadzają się na częściowe lub całościowe zaprzestanie spłaty rat kredytu hipotecznego pod warunkiem wcześniejszego uprzedzenia o takiej ewentualności. Odroczenie nie jest równe z anulowaniem rat, o czym warto pamiętać przy tworzeniu strategii restrukturyzacyjnych. Jedna z największych wad wakacji kredytowych to naliczanie odsetek od niespłaconej w terminie kwoty, a zatem każde wakacje kredytowe to dodatkowy zarobek dla banku.

Opcjonalne narzędzie restrukturyzacyjne, niestety z pewnymi zagrożeniami

W większości ofert dotyczących kredytów hipotecznych zauważysz informację o wakacjach kredytowych dostępnych raz do roku lub w innym wybranym okresie dla każdego kredytobiorcy. To narzędzie umożliwiające zabezpieczenie płynności w razie wystąpienia niespodziewanych wydatków w gospodarstwie domowym. Niekiedy do wakacji kredytowych potrzebujesz udowodnienia złej sytuacji ekonomicznej, chociaż od tej normy banki zaczęły w ostatnim czasie odchodzić. Z wakacji kredytowych nie skorzystasz automatycznie, tylko po złożeniu wniosku, przekazaniu konkretnej informacji doradcy. Negatywna sytuacja ekonomiczna może skutkować aktualizacją, kolejnym badaniem zdolności kredytowej. Bank może zdecydować się w krytycznych warunkach na rozwiązanie umowy kredytowej. Najlepiej zatem spłacać zobowiązanie bez uwzględniania narzędzi restrukturyzacyjnych.

Wakacje kredytowe chronią przed wpisem w BIK

Z drugiej strony lepiej wnioskować o wakacje kredytowe niż opóźniać się ze spłatą rat w kredycie hipotecznym, bo dłuższe zaniedbania skutkują wpisem w BIK, który przedawnia się po bardzo długim czasie. Nawet ustawa o kredycie hipotecznym wprowadza zasady restrukturyzacji kredytu hipotecznego. Prognozowanie spłaty zadłużenia na wiele lat jest praktycznie niemożliwe, więc wakacje kredytowe i indywidualne prowadzenie kredytobiorcy przez bank to najczęściej najlepsze rozwiązania, aby zoptymalizować płynność. Koszt wakacji kredytowych możesz w niektórych przypadkach przesunąć na ostatnią ratę, co daje prawdopodobnie największy komfort. Co myślisz o aktualnych normach restrukturyzacyjnych występujących w bankach detalicznych?

Oblicza alternatywnych metod spłaty kilku kredytów.

Kiedy masz na swoich barkach spłatę kilku kredytów gotówkowych i czujesz, że regularne uiszczanie należności może w najbliższym czasie ucierpieć możesz rozważyć opcje wykorzystania ofert bankowych kierujących uwagę na połączenie dotychczasowych spłat. Kredyt konsolidacyjny, bo tak możemy nazwać połączenie kilku jednostek pożyczkowych i kredytów w jeden jest praktycznym rozwiązaniem, dla osób które nie radzą sobie z zbyt wysoka ratą kredytową lub ich sytuacja finansowa znacznie uległa zmianom i teraz nie będą w stanie cyklicznie spłacać swoich zobowiązań. Czy warto poświecić nieco uwagi kredytom konsolidacyjnym i w jaki sposób znaleźć te najbardziej atrakcyjne? Przeczytasz o tym w tym artykule.

Inwestuj w wiedzę o kredytach łączeniowych.

To w jaki sposób będziemy patrzeć na rozwiązania bankowe może mieć znaczenie, kiedy będziemy w momencie podejmowania decyzji. Każdy kredyt gotówkowy większy lub mniejszy jest zobowiązaniem, dlatego by zachować poczucie komfortu powinieneś zastanowić się jak do dostosowania płatności kredytowej może się przyczynić kredyt konsolidacyjny. W zależności jaką formułę wybierzesz czy będzie to kredyt formalny łączący jedynie inne zobowiązania czy raczej potrzebujesz znaczniej gotówki. Jeżeli wybierzesz tę drugą opcje zapewne bierzesz pod uwagę, że będziesz musiał spłacać dany dług znacznie dłużej niż pierwotnie zakładałeś.

Dobrym źródłem poznawczym mówiącym na jakich zasadach banki udzielają kredytów konsolidacyjnych jest wiele stron internetowych skupiających naszą uwagę na szczegółach i konkretnych ofertach. Ogólnikowe wiadomości to kontent który jest potrzeby, ale lepsze mogą okazać się liczby świadczące za dostosowaniem do naszego portfela. Tylko wtedy będziemy świadomi podejmowanych decyzji. Warto również zaznaczyć, że dobywanie wiadomości i porównywanie ofert kredytów konsolidacyjnych to darmowy sposób poznawczy. Wyszukanie i porównanie do niczego nie zobowiązuje nas jako kredytobiorców. Podobnie jak klient mający zamiar kupna garnituru przymierza i ocenia wygląd tak podobną analizę dokonuje osoba sprawdzając wartości ukryte w kredycie.

Ranking kredytów konsolidacyjnych.

Kiedy szukamy kredytu konsolidacyjnego, który będzie spełniał nasze oczekiwania zapewne wcześniej obliczyliśmy środki i doskonale wiemy jakie parametry kredytów są najważniejsze. Szybki kredyt z możliwością wykorzystania dodatkowych środków to najpopularniejszy wątek. Kredytobiorca wie jakie parametry powinny znaleźć się w jego kredycie na jakie go stać. Jeżeli w rankingu tworzonym z myślą o osobach, które w perspektywie zwiążą się konsolidacyjnie pojawią się te elementy lub wystąpią one w znacznym stopniu to sprawa poszukiwać jest ułatwiona. Łatwość wyróżnienia oferty cieszących się wielkim zainteresowaniem również jest zauważalna, ponieważ nasze konsumenckie potrzeby zostały gdzieś wcześniej uśrednione i wyrażone w ofercie.

Kredyt gotówkowy dla rolnika

Wstęp…

Rolnictwo jest dziedziną życia, którą w dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić bez wykorzystania różnego rodzaju maszyn (np. traktorów lub kombajnów). Współczesny rolnik może mieć do dyspozycji sprzęt, którego wartość może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, a zakup bez odpowiedniego zaplecza finansowego może być bardzo trudny lub całkowicie niemożliwy. Warto wspomnieć, że sprzęt generuje koszty związane z jego utrzymaniem. Z pomocą przychodzą specjalne oferty kredytów rolniczych. Co prawda istnieje wiele form finansowania działalności rolniczej, jednak kredyty dla rolników nie nakładają na farmerów obowiązku przeznaczenia pożyczonej sumy pieniężnej na odgórnie ustalony cel.

Rodzaje kredytów rolniczych.

Kredyt rolniczy obrotowy udzielany jest farmerom, którzy planują przeznaczyć pozyskane środki na sfinansowanie bieżących kosztów związanych np. z utrzymaniem maszyn rolniczych (zakup oleju napędowego lub części zamiennych), pozyskaniem niezbędnych substancji, do których można zaliczyć nawozy, wapna, pasze bądź materiał siewny lub innych koniecznych przedmiotów przy pracy rolnej.

Kredyt rolniczy obrotowy - pozwala na przeprowadzenie inwestycji, polegających na pozyskaniu nowych lub pochodzących z rynku wtórnego maszyn rolniczych. Możliwy jest również zakup niezbędnych materiałów budowlanych, który zostaną wykorzystane do postawienia budynku gospodarczego. Kredyt rolniczy obrotowy może być również wykorzystany na poczet uregulowania zobowiązań wobec ewentualnych sprzedawców gruntów bądź przedsiębiorstwach rolnych. Wariantem kredytu obrotowego jest rolniczy kredyt inwestycyjny, który w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru jest dofinansowany ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wysokości kredytów rolniczych.

Wysokość kredytu rolniczego obrotowego może wynosić nawet do 40 000 zł, natomiast w przypadku kredytu rolniczego inwestycyjnego kwota znajduje się w przedziale od 50 000 zł do 500 000 zł. W przypadku kredytu inwestycyjnego uzyskana kwota może być zróżnicowana, ponieważ mieści się w zakresie od 5 do 16 milionów zł.

Procedury związane z podjęciem kredytu rolniczego.

Do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej niezbędne jest przeprowadzenie procedury weryfikacji dochodów rolnika. Instytucje bankowe najczęściej żądają przedstawienia zaświadczenia o dochodach gospodarstwa rolnego oraz ilość hektarów, które rolnik może uzyskać z Urzędu Gminy. Innym przydatnym dokumentem może być potwierdzenie braku zadłużenia podatku rolnego oraz składkami na ubezpieczenie społeczne z KRUS.

Aby skorzystać z oferty należy złożyć specjalny wniosek online lub poprzez kontakt telefoniczny. Pozwoli to na uzyskanie istotnych informacji dotyczących kredytu. Dzięki braku konieczności osobistej wizyty w placówce, ilość formalności ograniczona jest do niezbędnego minimum, czego efektem jest możliwość otrzymania decyzji pożyczkowej nawet w 15 minut.

Kredyt hipoteczny, czym jest i jak go otrzymać

Kredyt hipoteczny to w ostatnich latach jeden z najatrakcyjniejszych produktów kredytowych, na rynku. Wszystko za sprawa tego, że kredyt ten charakteryzuje się stosunkowo niskim i korzystnym dla nas oprocentowaniem, ale także długim okresem spłaty. A zatem zaciągając kilkaset tysięcy na 25 – 30 lat, w skali miesiąca nie będzie to tak odczuwalne, a posiadaniem nowej nieruchomości będziemy mogli się cieszyć w zasadzie od zaraz. Kredyt ten jest najczęściej kojarzony z procesem zakupu domu lub mieszkania, jednak nie wszyscy wiemy, że można go otrzymać również na inny cel.

Ten rodzaj kredytu możemy zaciągnąć tylko i wyłącznie w banku, co wynika z ustawy o kredycie hipotecznym. Jak wskazuje nawa kredytu abyśmy mogli się o niego starać i zaciągnąć go, potrzebujemy zabezpieczenia w postaci hipoteki kupowanej nieruchomości. Ponadto musimy jeszcze spełnić wiele dodatkowych warunków które również wynikają z ustawy ale tez wewnętrznej polityki danego banku, a zatem każdy bank może wymagać od nas czegoś innego. Jednak z pewnością w każdym z nich będziemy musieli się wykazać:

  • Odpowiednio wysokim wkładem własnym,
  • Odpowiednią zdolnością kredytową,
  • zakupem dodatkowych produktów,
  • posiadaniu odpowiedniego dokumentu potwierdzającego stosunek pracy.

Niestety nie wszyscy będziemy w stanie spłonić te wymogi więc nie każdy może otrzymać kredyt hipoteczny. Banki bywają nieprzejednane przy badaniu sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, analiza ta jest prowadzoną bardzo wnikliwie, dokładnie i szczegółowo, z uwagi na to, że banki chcą się w taki sposób zabezpieczyć przed ewentualnym brakiem spłaty zaciągniętego kredytu .

Warto również wiedzieć, że choć kredyt hipoteczny ma najniższe oprocentowanie, to w związku z wieloletnim okresem zobowiązania często musimy oddać do banku nawet dwukrotność pożyczanej kwoty w postaci odsetek, marży czy prowizji. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być więc przemyślana i dokładnie skalkulowana. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników decydujących o atrakcyjności tego produktu, które omówione zostaną w dalszej części artykułu. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania, co może skutkować nawet utratą zastawionej nieruchomości.

Definicja kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny udzielany jest na bardzo długi okres, nawet na kilkadziesiąt lat. Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest oczywiście rodzaj zabezpieczenia, musi być to hipoteka nieruchomości, skąd wzięła się również nazwa. Z definicji wynika jednak, że nie musi być to jedyne zabezpieczenie. Kredytobiorca deklaruje się do spłaty zobowiązania, ręcząc również innym majątkiem zarówno obecnym, jak i przyszłym.

Kredyt hipoteczny – co to jest w rzeczywistości?

Mówiąc o kredycie hipotecznym najczęściej mamy tu na myśli kredyt pozwalający nam na kupno mieszkania bądź też budowę własnego domu. Tak wygląda to w sytuacji kiedy bank z którego usługi korzystamy zostaje wpisany do hipoteki kupowanej nieruchomości. Jeżeli jednak chcemy zakupić nieruchomość innego typu czyli niewielki lokal usługowy lub garaż za niewielką kwotę, w takiej sytuacji wystarczy nam zabezpieczenie w postaci naszego wynagrodzenia. Wtedy nie mówimy już o kredycie hipotecznym, jest to produkt finansowy, który musimy spłacić w odpowiednim czasie. W księdze wieczystej należącej do nas nieruchomości, bank wpis o zabezpieczeniu tym właśnie majątkiem kredytu hipotecznego. Oznacza to, że właściciel mieszkania będzie zobowiązany do spłaty tego zadłużenia.

Kredyty gotówkowe – wygodna opcja dla każdego

Czasem przychodzi taki czas, że przydałoby się nam więcej pieniędzy, niż mamy i w najbliższym czasie będziemy mieć. Jest to związane z tym, że zazwyczaj nie oszczędzamy i że pensje w Polsce nie są, aż tak wysokie. Jest to całkowicie normalne i jest to nasza codzienna, szara rzeczywistość. Jednak istnieje kilka opcji poprawy naszego stanu posiadania. Jedną z takich opcji stanowią kredyty gotówkowe. Tego typu instrumenty finansowe są oferowane przez banki, parabanki oraz firmy pożyczkowe. Pozwalają one, przy minimum formalności otrzymać stosunkowo wysoki zastrzyk gotówki. Stanowi to bardzo wygodną opcję dla każdej osoby, którą stać na zaciągnięcie i spłatę kredytu. Jak zaciągać kredyt, aby było to bezpieczne i przyjemne ? Przed wszystkim powinniśmy się kierować naszą sytuacją finansową, wykształceniem oraz tym czy w przyszłości będzie nam łatwo o pracę. Jeżeli przykładowo jesteśmy programistą i wiemy, że jesteśmy dobrym specjalistom (będzie nam łatwo o pracę) - w takim przypadku możemy wziąć większy kredyt, bez problemów w przyszłości. Jaka wysokość raty kredytu w dowolnym przypadku ? Osobiście jestem zdania, że wysokość raty, nie powinna przekraczać 10 % naszych zarobków netto. W takim przypadku, często nawet nie zauważymy, że coś spłacamy.

Oczywiście kredyt gotówkowy mogą również wziąć osoby na rencie. Przykładowo osoba posiada rentę minimalną (od marca 2020 – 1025 zł netto). Rata pożyczki do 10% wysokości renty, czyli 125 zł, nie powinna być znacznym obciążeniem dla budżetu. W banku komercyjnym taka rata odpowiada zazwyczaj kwotom w przedziale od 6000 zł do 10 000 zł (zależne do czasu kredytowania). Taki zastrzyk gotówki przydałby się praktycznie każdej osobie, a im wyższe zarobki, tym wyższy kredyt można uzyskać. Dlatego ten instrument finansowy, stanowi bardzo wygodną opcję dla ludzi w każdym wieku. Oczywiście przed zaciągnięciem kredytu warto skonsultować się z naszą rodzina lub znajomymi. O kredyt gotówkowy można zapytać na forum internetowym lub skontaktować się z konsultantem pracującym w banku. Osobiście również można uzyskać wiele informacji (w siedzibie danej firmy). Wszystkie te czynniki powodują, że rynek finansów ma się w naszym kraju bardzo dobrze.

Podsumowując, kredyty gotówkowe, przeznaczane na konsumpcję, stanowią bardzo wygodna opcję dla każdego człowieka. Łatwo je uzyskać, a spłata nie nastręcza problemów. Dodatkowo zyskujemy sporą kwotę w gotówce, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel. Z powyższych powodów, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, te instrumenty finansowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Dla zainteresowanych tym tematem, stworzone są specjalne strony internetowe posiadające pełną ofertę dostępna na rynku, wraz z kalkulatorami wysokości raty lub kosztów całkowitych kredytu. Dodatkowo tego typu portale internetowe, posiadają również porównywarki kredytów gotówkowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie łatwo wybrać najlepszą opcję na rynku.

 

back to top