Problemy ze spłatą kredytu gotówkowego

Podpisując umowę kredytu gotówkowego każdy z klientów automatycznie zobowiązuje się do regularnego spłacania zobowiązania, zgodnie z harmonogramem szczegółowo opisanym w tejże umowie. W sytuacji kiedy kredytobiorca zalega z opłatami, stanowi to podstawę do wyciągania konsekwencji przez bank. W najgorszym przypadku banki mogą nawet wypowiadać umowy kredytowe swoim klientom, co będzie wiązało się ze spłatą całego kosztu kredytu w dość krótkim czasie. Nie każdego jest na to stać, dlatego też dochodzi do sytuacji, kiedy niezbędna jest pomoc komornika, a to nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem. Zawsze należy przedstawiać swoją realną sytuację finansową, która jest poparta odpowiednimi dokumentami, aby być wiarygodnym przed pracownikiem zajmującym się konkretną sprawą.

Negocjacje z bankiem

W momencie kiedy zaczyna się mieć problemy z systematycznym spłacaniem rat, należy jak najszybciej powiadomić bank o powodzie zaistniałej sytuacji. Ze względu na to, że bankom bardzo zależy na odzyskaniu zapożyczonych pieniędzy, sporadycznie decydują się na drastyczne kroki, ponieważ raczej starają się polubownie załatwiać sprawę. Kredytobiorca, który przestaje spłacać raty kredytu powinien zacząć współpracować z bankiem i począć spłacać raty na nowo ustalonych warunkach. Najczęściej placówki finansowe decydują się na obniżenie poszczególnych rat kredytu, jednocześnie wydłużając termin spłacania kredytu. Ustalanie nowych warunków nie należy do najprzyjemniejszych, jednak w niektórych sytuacjach jest wręcz konieczne. Ważne jest to, żeby wynegocjować warunki sprzyjające obu stronom umowy. Może to być obniżenie oprocentowania na dany okres czasu bądź też zmiana terminu spłat rat, na bardziej korzystny dzień miesiąca. Te wszystkie czynności mogą pozwolić na wyprostowanie swojej ciężkiej sytuacji finansowej i przywrócenie zaufania w stosunku do swojej osoby.

Wakacje kredytowe

Nawiązując współpracę z bankiem w sprawie ustalenia dodatkowych, bardziej ulgowych warunków spłaty kredytu warto jest dowiedzieć się czy istnieje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Mianem wakacji kredytowych określa się kilkumiesięczny termin odroczenia spłacania rat kredytu. Oczywiście nie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie tego rodzaju udogodnienia, dlatego też trzeba wcześniej się upewnić czy dany bank daje swoim klientom takie udogodnienia. Wakacje kredytowe często pozwalają na to, aby pozbyć się problemu ze spłatą kredytu, ponieważ uzyskany czas pozwala na odłożenie odpowiedniej sumy pieniędzy, która będzie w stanie zaspokoić potrzeby banku na daną chwilę.

 

back to top