Zdolność kredytowa, od czego zależy?

Pozyskiwanie kredytów gotówkowych stało się powszechną czynnością, która uzupełnia budżety gospodarstw domowych w krytycznych sytuacjach. Zamiast oszczędzać wiele rodzin dba po prostu o solidną zdolność kredytową. Akurat pozytywna zdolność kredytowa przydaje się niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem kredytów gotówkowych, czy z nich nie korzystasz. To narzędzie uniwersalne do analizy każdego kredytobiorcy. Od czego zależy zatem pozytywna zdolność kredytowa i na jakich czynnikach powinieneś się skupić podczas nawiązywania współpracy z popularnymi kredytodawcami?

Historia spłaty dotychczasowych kredytów

To jeden z ważniejszych punktów analizowany praktycznie przez każdego pożyczkodawcę. Jeżeli spłacałeś do tej pory terminowo wszystkie zobowiązania, nie zalegasz z żadnymi opłatami domowymi, masz po prostu czysto z Krajowym Rejestrze Dłużników, wtedy z dużym prawdopodobieństwem uzyskasz zatwierdzenie umowy. Dla pozytywnej historii kredytowej warto zaciągnąć drobne zobowiązanie nawet w młodym wieku, ponieważ nie wiesz do końca, czy jakaś pożyczka nie przyda ci się w przyszłości.

Kwestia wysokości dochodów

Tutaj już bywa naprawdę różnie. Oczywiście wysokie dochody to niższy koszt kredytu i praktycznie pewność, że otrzymasz dodatkowe pieniądze. Z reguły wysokie dochody umożliwiają kształtowanie większych kredytów gotówkowych, nawet do kwoty (około) 250 000 złotych. Przy małych dochodach doradca kredytowy proponuje nieco wyższe oprocentowanie do akceptacji. To dość popularna praktyka.

Forma zatrudnienia

Wysokość dochodów oraz optymalna forma zatrudnienia to czynniki mocno powiązane. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest korzystniejsza dla pożyczkodawcy od umowy o dzieło, gdzie pieniądze wpływają w różnych terminach. Umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło to formaty akceptowane przez banki detaliczne, parabanki, sektor pożyczek społecznościowych.

Status cywilny

Naturalnie dla pożyczkodawcy lepiej jest, jeżeli współpracuje z parami, głównie małżonkami. Dlaczego? Chodzi po prostu o dywersyfikację ryzyka. Jeżeli jedna osoba przestanie spłacać kredyt zobowiązanie spadnie na barki współmałżonka. Oczywiście status cywilny jest tylko jednym z wielu czynników i nie musisz się przesadnie na nim skupiać. Wystarczy dobre zabezpieczenie spłaty kredytu.

Wkład własny

Im więcej kapitału posiadasz na początku współpracy z bankiem, tym lepszy kredyt uzyskasz. Klienci z oszczędnościami są wyraźnie doceniani. Szczególnie w momencie zaciągania kredytu hipotecznego.

To podstawowe czynniki związane z kształtowaniem zdolności kredytowej. W jaki sposób jesteś w stanie wzmocnić zdolność kredytową? Najważniejsze jest praktycznie zawsze poręczenie spłaty kredytu przez najbliższych (rodzina, przyjaciele). Poręczenie kredytu daje pożyczkodawcy praktycznie pewność spłaty rat, niezależnie od czynników zewnętrznych. Dobrze jest również wykonywać obowiązki zawodowe w stabilnym przedsiębiorstwie, gdzie nie ma ryzyka zwolnienia. Przy mniejszych kwotach kredytu gotówkowego zdolność kredytowa jest mocno elastyczna. Banki detaliczne analizują zawsze ryzyko potencjalnego klienta, ponieważ to nakazuje Prawo Bankowe, a także ustawa o kredycie konsumenckim. Od norm prawnych nie sposób odejść.

Na zakończenie

Dobra umowa o pracę na czas nieokreślony, wiek średni, posiadanie życiowego partnera, stabilność uzyskiwanych dochodów to tylko niektóre elementy, które mają wpływ na twój ranking kredytowy. Zdolność kredytowa to narzędzie niezwykle przydatne we współczesnej gospodarce. Skorzystaj z powyższych wskazówek.

 

back to top