Kredyt hipoteczny, czym jest i jak go otrzymać

Kredyt hipoteczny to w ostatnich latach jeden z najatrakcyjniejszych produktów kredytowych, na rynku. Wszystko za sprawa tego, że kredyt ten charakteryzuje się stosunkowo niskim i korzystnym dla nas oprocentowaniem, ale także długim okresem spłaty. A zatem zaciągając kilkaset tysięcy na 25 – 30 lat, w skali miesiąca nie będzie to tak odczuwalne, a posiadaniem nowej nieruchomości będziemy mogli się cieszyć w zasadzie od zaraz. Kredyt ten jest najczęściej kojarzony z procesem zakupu domu lub mieszkania, jednak nie wszyscy wiemy, że można go otrzymać również na inny cel.

Ten rodzaj kredytu możemy zaciągnąć tylko i wyłącznie w banku, co wynika z ustawy o kredycie hipotecznym. Jak wskazuje nawa kredytu abyśmy mogli się o niego starać i zaciągnąć go, potrzebujemy zabezpieczenia w postaci hipoteki kupowanej nieruchomości. Ponadto musimy jeszcze spełnić wiele dodatkowych warunków które również wynikają z ustawy ale tez wewnętrznej polityki danego banku, a zatem każdy bank może wymagać od nas czegoś innego. Jednak z pewnością w każdym z nich będziemy musieli się wykazać:

  • Odpowiednio wysokim wkładem własnym,
  • Odpowiednią zdolnością kredytową,
  • zakupem dodatkowych produktów,
  • posiadaniu odpowiedniego dokumentu potwierdzającego stosunek pracy.

Niestety nie wszyscy będziemy w stanie spłonić te wymogi więc nie każdy może otrzymać kredyt hipoteczny. Banki bywają nieprzejednane przy badaniu sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, analiza ta jest prowadzoną bardzo wnikliwie, dokładnie i szczegółowo, z uwagi na to, że banki chcą się w taki sposób zabezpieczyć przed ewentualnym brakiem spłaty zaciągniętego kredytu .

Warto również wiedzieć, że choć kredyt hipoteczny ma najniższe oprocentowanie, to w związku z wieloletnim okresem zobowiązania często musimy oddać do banku nawet dwukrotność pożyczanej kwoty w postaci odsetek, marży czy prowizji. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być więc przemyślana i dokładnie skalkulowana. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników decydujących o atrakcyjności tego produktu, które omówione zostaną w dalszej części artykułu. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania, co może skutkować nawet utratą zastawionej nieruchomości.

Definicja kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny udzielany jest na bardzo długi okres, nawet na kilkadziesiąt lat. Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest oczywiście rodzaj zabezpieczenia, musi być to hipoteka nieruchomości, skąd wzięła się również nazwa. Z definicji wynika jednak, że nie musi być to jedyne zabezpieczenie. Kredytobiorca deklaruje się do spłaty zobowiązania, ręcząc również innym majątkiem zarówno obecnym, jak i przyszłym.

Kredyt hipoteczny – co to jest w rzeczywistości?

Mówiąc o kredycie hipotecznym najczęściej mamy tu na myśli kredyt pozwalający nam na kupno mieszkania bądź też budowę własnego domu. Tak wygląda to w sytuacji kiedy bank z którego usługi korzystamy zostaje wpisany do hipoteki kupowanej nieruchomości. Jeżeli jednak chcemy zakupić nieruchomość innego typu czyli niewielki lokal usługowy lub garaż za niewielką kwotę, w takiej sytuacji wystarczy nam zabezpieczenie w postaci naszego wynagrodzenia. Wtedy nie mówimy już o kredycie hipotecznym, jest to produkt finansowy, który musimy spłacić w odpowiednim czasie. W księdze wieczystej należącej do nas nieruchomości, bank wpis o zabezpieczeniu tym właśnie majątkiem kredytu hipotecznego. Oznacza to, że właściciel mieszkania będzie zobowiązany do spłaty tego zadłużenia.

 

back to top