Podatek belka, co warto wiedzieć.

Warto sobie uświadomić to, że wraz z poleceniem możliwości omijania tzw. podatku belki na lokatach mogących pojawiać się z dzienną kapitalizacją przestało być w obiegu wiosną 2012 roku. Instytucje bankowe z pewnością nie będą chcieć zrezygnować z tychże depozytów i będą decydować się na nadal na uruchomienie planu awaryjnego. Jednak obecnie na rynku można znaleźć oferty lokat, które dadzą szanse na ominięcie podatku wbrew wcześniej zapowiadanych informacji.

Jednym ze sposobów jest to, aby wypłacać kwoty na obecnych zasadach. Jeśli chodzi o pierwsze pomysły banków na ominiecie tzw. podatku Belki mogły mieć zamiar tego, że obecne zasady były aktualne do końca lutego 2012 roku. Banki są w stanie zaproponować lokaty, których będzie dotyczyć dzienna kapitalizacja odsetek. Jeśli chodzi o konstrukcje tego oprocentowania to dotyczy ona przede wszystkim tego, aby wskazana część mogła zostać wypłacona przez klienta przed terminem. Można było znaleźć takie jednostki, które były to w stanie zaoferować. Jeśli chodzi o minus to tak właściwie mógł on istnieć. Dotyczy on tego, aby kapitalizacja dzienna odsetek dała możliwość ominięcia podatku belki przy wpłacie niewielkiej kwoty. Inny sposób, który może dotyczyć pominięcia podatku belki to oczywiście lokata występująca z gwarancją odsetek. Banki były w stanie zaproponować lokaty będące z gwarancją odsetek. Ta konstrukcja nie mogła należeć do skomplikowanych. Zadanie banku to zobowiązanie się do podniesienia oprocentowania lokaty wraz z przyjściem nowych przepisów. To wszystko było spowodowane tym, aby klient nie mógł odczuć wagi podatku i dostał takie same odsetki, które mogły wystąpić przed zmianą prawa. Co należy wiedzieć o polisie lokacyjnej? Z pewnością ona należy do klasycznej lokaty jako tradycyjny produkt ubezpieczeniowy. Dzięki tym właściwościom klient mógł mieć szansę na ominięcie podatku belki bez względu na to jakie prawo mogło występować w związku z podliczaniem podatku.

Istnieją sposoby na to, aby tka właściwie wypełnić lukę po antybelkach. W jaki sposób należy tego dokonać? Przede wszystkim warto sprawdzić, który bank ma w swojej gamie produktów oparcie się na dziennej kapitalizacji. Jak należy wypełnić lukę? Przede wszystkim ma to związek z tymczasowymi uzupełnieniami. Istnieję jednak szansa na to, że bank będzie w stanie zaproponować jakieś inne rozwiązania. Z pewnością mogą istnieć sposoby na to, aby tak naprawdę omijać podatek belki. W tym celu warto się świadomie przyjrzeć obecnym ofertom jakie mogą proponować banki.

 

back to top